Om Åre
nature studio
På Åre Nature Studio vill jag– Fredrik dela med mig av det jag tycker är absolut roligast: mat, jakt och fiske.
Skogen där Åre Nature Studio ligger började jag hugga ner 2005. Många år har gått sedan dess och det som började som ett enkelt flugfiskecamp har blivit något mycket mer.
Här är vi en del av fjällvärldens naturliga kretslopp och behandlar det som bergen, skogarna och sjöarna ger med respekt. Här får du en unik upplevelse mitt i naturen.
Fredrik Karlsson
Jägare, kock och ägare
Jakten och fisket har alltid varit viktigt för Fredrik. Arvet att ta tillvara på det som naturen bjuder på har han med sig från från sin uppväxt vid Torneälven. Det var också där intresset för smaker och respekten för råvaran tog sin början. Karriären började i diverse halfpipes runt om i världen men efter att ha lagt snowboarden på hyllan utbildade han sig till skogsbiolog och vapensmed. När han inte är ute i skogen eller på sjön hittar man honom i köket.